Woj. śląskie i jego rynek nieruchomości

Biorąc pod uwagę liczbę ludności w przeliczeniu na województwa, to województwo śląskie zalicza się do najbardziej zwarto (366 os./km2) zasiedlonych regionów Polski. Duża populacja zaludniająca woj. śląskie powoduje, że bez przerwy prężnie rozwija się na Śląsku budownictwo mieszkaniowe. W śląskich miastach i gminach budowane są w równej mierze domy jednorodzinne z inicjatywy prywatnej, jak też budynki wielorodzinne powstające z inicjatywy wielu przedsiębiorstw budowlanych. Poza tym region ten ma do dyspozycji spory wtórny rynek mieszkaniowy będący pozostałością po powstałych przed II Wojną Światową familoków, jak również domów z wielkiej płyty z czasów Polski Ludowej.

W licznych miastach województwa jak np. Katowice, Siemianowice Śl. albo Rybnik występują kwartały budynków z wielkiej płyty zamieszkiwane przez tysiące ludzi. Z tego powodu nabycie mieszkania lub domu na Śląsku nie nasuwa dużych trudności. Dla wielu gospodarstw domowych trudnością jest tylko źródło finansowania, z których do dyspozycji nierzadko pozostaje jedynie pożyczka bankowa. Banki najczęściej podczas procedur udzielania pożyczek korzystają z usług rzeczoznawców nieruchomości (więcej tutaj). Aby zaasekurować się przed złym kredytem konieczna jest bowiem opinia upoważnionego do wyceny budynku specjalisty jakim jest rzeczoznawca majątkowy.

Ceny nieruchomości w województwie śląskim wahają się w sporej rozciągłości zależnie od części regionu, tzn. im dalej od centrum województwa tym niższe ceny. Zaobserwować można stały wzrost ilości ludzi przenoszących się z dużych miejscowości do sąsiadujących z nimi miasteczek i wsi. Efektywna komunikacja i sieć drogowa w woj. śląskim upraszcza branie pod uwagę tego typu decyzji.